CMEPIUS, Center Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja, je februarja letos podelil Erasmus akreditacijo na področju splošnega šolskega izobraževanja programu tehniška gimnazija na Gimnaziji in zdravstveni šoli ŠC Nova Gorica vse do leta 2027. Naša šola je edina v regiji, ki lahko dijakinjam in dijakom omogoči to nepozabno izkušnjo.
Akreditacija pomeni, da imamo zagotovljena sredstva za zasledovanje učnih načrtov na malo drugačen, sodoben in inovativen način. Dijaki brezplačno obiskujejo šole v tujini, se družijo s sovrstniki, vadijo komunikacijo v tujem jeziku, raziskujejo tehnično in tudi drugo kulturno dediščino, spoznavajo druge kulture in navade …
V šolskem letu 2024/2025 bo na izmenjavi 36 dijakov iz 2. in 3. letnikov tehniške gimnazije. V tujini bodo z dijaki profesorice spremljevalke Tina Stanič, Katarina Mozetič, Tanja Ožbolt, Irena Rutar, Tina Gabrijelčič in profesor Tadej Kulnik.
Na izmenjave se odpravljajo od 11. do 15. novembra 2024, in sicer v Budimpešto (Madžarska), Linz (Avstrija), Wipperfürth (Nemčija).
Maja 2025 na GZŠ pričakujemo obisk dijakov in spremljevalcev z mednarodne gimnazije iz Linza.
Spremljajte vtise dijakov v živo na naši Facebook in Instagram strani ter na spletni strani šoli.
V nadaljevanju preberite programe mobilnosti.
LINZ – RAČUNALNIŠTVO
Tina Stanič, prof., spremljevalka dijakov v Linz
Dijaki, ki obiskujejo strokovni predmet računalništvo, si bodo v avstrijskem Linzu ogledali center umetne inteligence ARS – Electronica, kjer predstavljajo povezavo človeka z računalniki. Obiskali bomo manjše mestece Hallstatt in njihov rudnik soli – najstarejši na svetu. Spoznavali bodo kulturno dediščino v povezavi s tehnološko dediščino. Obiskali bodo tudi največji industrijski kompleks v Linzu – jeklarno Voest-Alpine Stahl, ki je velik porabnik energije. S predstavniki podjetja bodo debatirali o tem, kako zagotoviti te velike količine energije in kakšno vizijo ima podjetje na področju prehoda na zelene vire energije.
Dijaki bodo prisostvovali pouku avstrijskih kolegov na mednarodni gimnaziji. Ločeno bo z avstrijskimi in slovenskimi dijaki izvedena še delavnica, kjer bodo izmenjevali različne poglede in navade enih in drugih na način preživljanja odmorov in prostega časa ter si izmenjevali izkušnje pri poteku pouka v Sloveniji oziroma v Avstriji.
BUDIMPEŠTA – ELEKTOTEHNIKA in MEHANIKA
Irena Rutar, prof. spremljevalka dijakov v Budimpešto
Dijaki strokovnih smeri mehanika in elektrotehnika potujejo v Budimpešto na Dvojezično tehniško šolo. Med transferjem bodo s pomočjo spleta poiskali najbolj ugodne prometne povezav med železniško postajo in hotelom ter med hotelom in šolo.
Spoznavali bodo matematične vaje skozi igro, ogledali si bodo šolo, sodelovali pri jezikovnih igrah, spoznavali običaje, hrano, raziskovali Budimpešto z mobilno aplikacijo (lov na zaklad), sodelovali pri tehničnih delavnicah, z intervjujem bodo spoznavali drug drugega in prosti čas.
WIPPERFÜRTH – STROJNIŠTVO
Slovenski in nemški dijaki bodo sodelovali na spoznavni delavnici, kjer se bodo pogovarjali o temah, ki zajemajo hobije, znamenitosti obeh držav, različne navade in običaje posameznega naroda. Ob tem izboljšujejo svoje znanje angleščine. Nemški dijaki bodo slovenskim predstavili izdelke, ki so jih načrtovali in izdelali v okviru strokovnih predmetov v šoli. Predstavili bodo podjetje, kjer spoznajo proizvodne obrate in izdelke. Dijaki bodo prisluhnili predavanju o varnosti informacijske tehnologije (IT) v podjetju ter se seznanili s težavami, ki so povezane z varnostjo IT v večnacionalnih korporacij v avtomobilski industriji. Seznanili se bodo tudi s težavami, ki jih imajo podjetja ob prehodu v nizkoogljično gospodarstvo. Prisluhnili bodo še predavanju o programiranju avtomatizirane proizvodne linije in imajo priložnost samostojno programirati posamezno fazo na liniji ter se seznanili s programiranjem montažnih linij.